«

»

„Zapal znicz zamiast dyni”

Działacze Narodowego Rzeszowa po raz trzeci (tym razem wspólnie z kolegami z Młodzieży Wszechpolskiej) zorganizowali „Wieczorny spacer pamięci”. Nasza akcja jest odpowiedzią na coraz większą promocję w społeczeństwie obcego, komercyjnego pseudoświęta halloween. W przeddzień Wszystkich Świętych kilkadziesiąt osób odwiedziło główne miejsca pamięci narodowej w centrum miasta.


Ideą naszej akcji jest zatem stworzenie skromnej, ale głębszej alternatywy dla rzeszowskiej młodzieży. Przybiera ona postać spaceru pamięci ulicami naszego miasta i zapalenia zniczy pod wybranymi pomnikami oraz tablicami.

Mimo niekorzystnej aury, na rzeszowskim Rynku zbiera się około 50 osób, które wraz z flagami i zniczami rusza następnie w cichym pochodzie. Odwiedzamy w nim pomnik Leopolda Lisa-Kuli, członków IV Zarządu WiN, Podokręgu AK Rzeszów, tablice poświęcone ofiarom katowni Gestapo i UB przy Jagiellońskiej, ofiarom ludobójstwa na Kresach przy 3 Maja oraz Krzyż Ofiar Komunizmu.

Dziękujemy wszystkim za obecność i udział w wydarzenia. Mimo jego skromnych rozmiarów z pewnością cieszy widok patriotycznej młodzieży, która woli kultywować polskie tradycje i swoich bohaterów.
Jakże śmiesznie i dziwnie wyglądały męskie osobniki, które z makijażem na twarzy mijały naszą zbiórkę, zmierzając pewnie na „nowoczesną” imprezę halloweenową.

Narodowy Rzeszów – Młodość Walka Tożsamość