«

»

Relacja z Marszu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych 2017

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to kolejna odsłona rzeszowskiego marszu pamięci bohaterów podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, organizowanego przez naszą grupę. W tym roku w manifestacji współorganizowanej także przez Okręg Podkarpacki MW oraz Brygadę Podkarpacką ONR, wzięło udział blisko 700 osób.

Przygotowania do naszego marszu ruszyły już w styczniu, kiedy zawiązał się sztab organizacyjny oraz rozpoczęto działania promocyjne i szykowanie oprawy. Kulminacją przygotowań były jak zwykle ostatnie dni lutego, co pozwoliło, mimo środka tygodnia, zgromadzić na marszu całkiem pokaźną grupę uczestników.

Zaczęli oni zbierać się na rzeszowskim Rynku już od godziny 17, fotografując się z rekonstruktorami historycznymi (zwłaszcza najmłodsi), nabywając  patriotyczne gadżety lub biorąc udział w kweście. Wśród tłumu rozdano jako zwykle transparenty z wizerunkami żołnierzy wyklętych oraz 150 pochodni, które zapewniły wyjątkowy klimat marszu.

Po otwierających przemówieniach i uformowaniu kolumny marszowej, wszyscy zebrani ruszyli w stronę pomnika Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego WiN. W tym roku wyjątkowo zmieniono trasę marszu z uwagi na przebudowę ulicy 3 Maja. Patriotyczny pochód nie stracił jednak na swoim uroku, przyozdobiony w liczne flagi, banery i pochodnie. Buduje również fakt, że stanowili go jak zwykle w przeważającej części ludzie młodzi.

Główne uroczystości pod pomnikiem żołnierzy wyklętych rozpoczęły się od modlitwy poprowadzonej przez ks. prałata Jagustyna. Następnie odczytano również poezję dotyczącą oddziałów podziemia zbrojnego oraz oświadczenie historyków i rodziny w obronie szkalowanego kapitana „Burego”. Organizatorzy marszu oprócz obrony tego żołnierza AK i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego wyrazili także swoją dezaprobatę wobec faktu, że środowiska, które od dekad programowo zwalczały pamięć o żołnierzach niezłomnych chcą nagle decydować o panteonie jego bohaterów. Nie ma i nie będzie uległości w tej kwestii.

Marsz zakończył Apel Pamięci odczytany przez przedstawiciela jednostki strzeleckiej „Strzelec” oraz wezwanie organizatorów do całorocznej pracy nie tylko na rzecz pamięci o żołnierzach wyklętych, ale zwłaszcza nad własnym rozwojem duchowym i tożsamościowym. Uczestnicy manifestacji odśpiewali również w towarzystwie rac hymn narodowy.

Dziękujemy wszystkich za udział w marszu, a także za wcześniej okazane wsparcie w jego przygotowaniach. Dziękujemy za obecność wszystkim grupom rekonstrukcji historycznej, organizacjom narodowym z regionu, nielicznym osobom publicznym, działaczom Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, Strzelcom oraz kibicom Resovii.

MŁODOŚĆ – WALKA – TOŻSAMOŚĆ

NARODOWY RZESZÓW

„…lecz w sercu ogień mocny się pali,

on cel swój drogi prześwietnie zna”