«

»

Łukasz Ciepliński „Pług” – rzeszowska młodzież w rocznicę jego urodzin

Spoiwem każdej wspólnoty są bohaterscy przodkowie, których wielkie czyny są nie tylko podniosłym wspomnieniem, ale i drogowskazem dla kolejnych pokoleń. Spośród licznych bohaterów narodu polskiego, dla mieszkańców Rzeszowszczyzny rolę szczególną pełni Łukasz Ciepliński. Rocznica urodzin dowódcy Inspektoratu AK Rzeszów oraz prezesa IV Zarządu WiN skłoniła rzeszowskich narodowców do organizacji akcji wspomnieniowej.

Chwalebna działalność w okresie okupacji niemieckiej i tuż po niej sprawiła, że Łukasz Ciepliński związał się na zawsze z naszym miastem.Stąd wola oddania hołdu temu wiernemu synowi Ojczyzny.

W chłodny, a następnie deszczowy i śnieżny niedzielny wieczór zebraliśmy się pod pomnikiem Podokręgu AK Rzeszów. Razem z nami byli działacze Młodzieży Wszechpolskiej i ruchu Kukiza – dziękujemy za przybycie. Na starcie odczytujemy jeden z grypsów Cieplińskiego, który pisał z celi śmierci do swojego syna Andrzeja. Jego przesłanie i refleksja towarzyszy nam następnie w spacerze pod pomnik prezesa i członków IV Zarządu Głównego WiN. Pochodowi towarzyszą oczywiście powiewające flagi, co wzbudza zainteresowanie postronnych Rzeszowian.

Gdy jesteśmy na miejscu uczestnicy akcji, w tle piosenki Andrzeja Kołakowskiego o Łukaszu Cieplińskim, składają kwiaty i zapalają znicze. Całość okrasiła natomiast, znana i lubiana, pirotechnika.

Ponownie dziękujemy wszystkim tym, którzy opuszczając domowe pielesze i wygodne „stanowiska” przed monitorami, byli tego dnia z nami.

ŁUKASZ CIEPLIŃSKI – BOHATER RZESZOWSZCZYZNY!